Boznańska. Non finito.

Czy istnieją realne możliwości przeniesienia na płótno osobowości portretowanego człowieka? Czy można ukazać kilkoma pociągnięciami pędzla duszę malowanej osoby? Jak się okazuje, jedna z najwybitniejszych malarek swojej epoki – Olga Boznańska – miała taki dar. Poznaj jej biografię za sprawą książki reporterki – Angeliki Kuźniak, pod tytułem „Boznańska. Non finito”.

Kim była Olga Boznańska?

W historii malarstwa trudno szukać drugiej takiej osobowości jak Olga Boznańska. Zasłynęła ona dzięki swoim niebanalnym portretom. Jej modelami i modelkami były osoby niekoniecznie urodziwe, ale podczas portretowania wydobywała z nich charakter i uczucie. Jej dzieła do dziś poruszają serca i umysły oglądających. Zaciekawiony? Jak to się stało, że Boznańska wypracowała kunszt malarski tak, by niezmiennie zachwycać swoimi obrazami?

Z książki Angeliki Kuźniak dowiesz się, że dużą rolę w życiu malarki odegrali jej ojciec i siostra, Izabela. Autorka kładzie też nacisk na sprawy sercowe, jakie dotyczyły Boznańskiej oraz na różne jej dziwactwa. Z pewnością to wszystko sprawi, że lepiej poznasz artystkę, zaprzyjaźnisz się z nią i łatwiej Ci będzie zrozumieć jej motywację do działania.

Ciekawy zabieg literacki i język biografii

Biografia nie musi być monotonnym, chronologicznym zapisem wydarzeń z życia danej osoby. Angelika Kuźniak zastosowała ciekawy zabieg literacki – porównała życie malarki do cyklu dnia i zaprezentowała twórczość Boznańskiej z różnych perspektyw. Zaciekawi Cię to, że artystka ta była obecna przy wielu istotnych wydarzeniach w Paryżu, m.in. miała okazję obserwować budowę wieży Eiffla, przeżyła trudne czasy wojny i wielkiego kryzysu. Opowieść Kuźniak jest przeznaczona zarówno dla fanów malarstwa, jak i miłośników interesujących biografii. Niezależnie od tego, do której z tych grup się zaliczasz, nie zawiedziesz się na pełnej humoru książce „Boznańska. Non finito”.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy i ze strony:

https://www.empik.com/boznanska-non-finito-kuzniak-angelika,p1231863178,ksiazka-p